Õppematerjal
Siia on koondatud noorte liiklejate juhendajatele suunatud materjalid, mis loodud Liikluskorralduse üliõpilaste poolt.
Õppematerjal koosneb kolmest osast: mängud, õpetaja juhendatud ringkäik liiklusväljakul ning jalgrattajuhendus.
Sissejuhatus
Lustipesa liiklusväljak on loodud Klooga lasteaia lastele ohutu liikluskäitumise õpetamiseks. Siin saavad lapsed mudeldatud kujul läbi mängida Klooga päris liikluse olukordi, valmistudes nii liikluses turvaliselt toimetama.
Õppematerjali soovitused baseeruvad koolieelse lasteasutuse riikliku õppekava suunistel, aidates kaasa laste tervise hoidmisele ja edendamisele, liikumisvajaduste rahuldamisele, turvatunde ja eduelamuse tagamisele ning võimaldades liiklusega seotut õppida mängu kaudu.
Laste turvalise liikluskäitumise saavutamiseks on vaja koostööd lasteaia ja lastevanemate vahel. Üldkasulik eesmärk on, et iga laps, ka iseseisvalt liiklusesse sattudes, jõuaks alati sihtkohta terve ja rõõmsana.
August 2024 seisuga on Transpordiameti andmetel liikluses viga saanud 47 alla 18-aastast jalakäijat, 4 alaealist jalgratturit ning 2 samas vanusegrupis kergliikuri juhti. See kurb statistika näitab taas, et liiklusõpetus peab algama nii vara, kui võimalik.
Koostöö
Lapsed õpivad teiste käitumisest, eriti jälgivad nad oma vanemate käitumist. Selleks, et lapsed omandaksid lasteaias õpitu paremini peavad õpetajad ja lapsevanemad lasteaia territooriumil liikudes järgima liiklustänaval kehtivaid nõudeid.
Samuti selgitama lapsele kuidas käituda ja ka jälgima, et lapsed korrektselt käituksid. Vajadusel meelde tuletama ja ette näitama.
Projekti edukus sõltub meist kõigist.
Mängud
Lastega saab mängida erinevaid mänge, mis annavad neile aimu, kui oluline on liikluses õige käitumine ja koostöö.


Ristmikul liiklemine
Lapsed seisavad neljas reas, moodustades ruudu. Õpetaja korralduse peale hakkavad liikuma kõik ühel ajal tema vastas oleva lapse asemele. Seejärel liigutakse jälle õpetaja korralduse peale, kuid seekord vahetavad kohti ainult vastastikku paiknevad lapsed. Õpetaja selgitab kui oluline on liikluses liikumise järjekord, mida reguleerivad märgid „Anna teed“, „Peatu ja anna teed“ ning „Peatee“ – need aitavad vältida kokkupõrkeid
Palli püüdmine
Selle mängu läbi viimiseks on vaja pehmet palli või mõnd muud pehmet mänguasja. Lapsed seisavad rivis ja õpetaja viskab neile ootamatult palli, nii et ei ütle lapsele, et viskab just talle, seda tehakse mitme lapsega. Seejärel viskab õpetaja lapsele palli, nii et ütleb lapsele, kellele ta palli viskab. Võrreldakse tulemust, millisel juhul laps suutis palli kinni püüda ja millal mitte. Tuuakse võrdlus liiklusest, miks liiklejad peavad omavahel suhtlema.
Lehel liikluskasvatus.ee on ka toredad mängud, värvimislehed, ning veidi vanematele lastele mõeldud testid, mida soovitada julgeme.
Ringkäik lasteaia liiklusväljakul
Rühma õpetaja liigub lastega liiklustänaval ringi ja peatub erinevate märkide ja liiklusolukordade juures, ning seletab ja ka näitab ette kuidas peab käituma sellises olukorras.
Alati sõidame teel paremal pool joont( näita ette kummal pool)
Märk 221 „Anna teed” Märgile lähenedes vähenda kiirust ja veendu, et vasakult ja paremalt ei lähene, nagu ka märgi nimi ütleb siin pead andma teed teistele tänaval liiklejatele.
Märk 222 „Peatu ja anna teed“ See märk kohustab juhti peatuma. Raudtee ülesõidu juures peab seisma jääma märgi ees, veenduma, et rongi ei lähene ja alles seejärel võid sõitu jätkata.
Märk 211 „Peatee” See märk näitab, et sa oled peateel, kuid sellegi poolest ole ettevaatlik ja veendu, et sulle antakse teed.
Tahvel 834 „Sõidueesõigusega liiklemise või peatee suund” see märk näitab kuhu suunas läheb ristmikul peatee.
Märk 543 „Ülekäigurada” Siin on eesõigus jalakäijal, kuid see ei tähenda seda, et sa ei peaks olema ettevaatlik, kas sõidukijuht on sind ikka märganud. Kui oled jalgrattaga ja soovid teed ületada, pead enne jalgrattapealt maha tulema ja ratta käekõrval üle tee lükkama. Enne kui astud teele, peatu ja anna autojuhile aega sind märgata, seejärel vaata vasakule ja siis paremale ja veel korra vasakule. Kui kedagi ei tule võid üle tee minna. Ja kui keegi tuleb siis oota kuni ta on seisma jäänud ja siis alles mine üle tee.
Kui lähened ülekäigurajale rattaga või mõne muu sõidukiga siis vähenda kiirust ja ole kindel, et keegi üle tee ei taha minna, kui jalakäija seisab tee ääres jää seisma ja lase ta üle tee.
Märk 424 „Ringliiklus” ringteel võid sõita ainult ühtepidi, nii nagu märgil näidatud, kuna siin on ka märk anna teed, tuleta meelde mida selle märgi juures tegema pidid.
Märk 121 „Üherööpmeline raudtee” Siin on raudtee, siia lähenedes pead olema väga ettevaatlik ja vaatama, et rongi ei tule, sest rong ei jää ruttu seisma. Kuna on ka peatu ja anna teed märk siis pead siin ka seisma jääma.
Sõiduvahend ja kiiver
Lapsed tulevad lasteaeda oma rataste ja muude liikumisvahenditega. Lasteaias viiakse läbi tehniline kontroll ja märgitakse üles puudused, mis tuleb lapsevanemal kõrvaldada. Samuti vaadatakse üle varustus, kas on olemas ja korralik kiiver.
Jalgratas
Jalgrattal on ees valge ja taga punane helkur, vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur, signaalkell ja töökorras pidurid.
Kiiver
Kiiver on jalgratturile paras, terve ning korralikult reguleeritud ja rihmaga kinnitatud.